top of page

Popis projektu

Ovocná alej u historické cesty

Alej 1.jpg
ikona person.png

Hana Jarošová, Ing et Ing.

png-clipart-google-map-maker-computer-ic

k.ú. Strančice

ikona peníze 2.png

265.000 Kč

ikona kalendář.png

2024

Popis projektu

Jedná se o starou historickou cestu, která přímo vede k nově vysazené ovocné aleji u všechromského hřbitova. Stezka je nyní využívána pouze místním sadem.

Cesta je velmi zanedbaná, zarostlá náletovými dřevinami, vzhledem ke své uzavřenosti a odlehlosti je využívána i k tvorbě černých skládek. Mezi vegetací je i několik hodnotných stromů (lípy, ovocné stromy), které mohou tvořit základ budoucí aleje.

Návrh počítá k odstraněním náletových dřevin, zachováním vybraných dřevin a dosadbou nových ovocných stromů - historických odrůd převážně jabloní. V pásu stromů by vznikla květnatá louka, která by zvýšila biodiverzitu místa.

Na výsadbu dřevin by mělo navazovat upravení povrchu cesty - vzhledem k využití {zákaz vjezdu automobilů kromě obsluhy sadu) by se mělo jednat o přírodní nezpevněný povrch - např. štěrkový trávník, mlatová cesta.

Umístění, inspirace - ilustrativní obrázky

Jak využijí nápad obyvatelé Strančic a přidružených obcí

Nová cesta by byla skvělou možností k procházkám po celý rok. Poslouží také k pěšímu propojení obcí, které je potřeba stále zlepšovat. Uvedená cesta propojí nově vzniklou alej u všechromského hřbitova a zvýší tak její využití a návštěvnost. Do budoucna může cesta navázat na pěší okruhy po našich obcích.

Pro nejlepší projekty hlasujte od 17. do 28.6.2024.

nebo

bottom of page